طبیعت ودرمان
مؤسسه جهانی سبل الهدی علیهم السلام {الریحانیه} 
در استفاده از سنگ‏ها به شفا بخش بودن و انرژى و قدرت بى‏كران آنها در درمان بيمارى خود، بايد ايمان كامل داشته و با اعتقاد به اين كار پرداخت.
ديگر آنكه هر شخصى بايد خودش، سنگش را انتخاب كند و اين انتخاب ممكن است بزرگ، كوچك، تراش خورده و يا صيقل نايافته باشد.
اگر سنگى براى شخصى تأثيرات خوبى داشت، دليل آن نيست كه براى شما هم مفيد باشد و بايد بين شما و سنگى كه انتخاب مى‏كنيد جاذبه و كششى وجود داشته باشد.
سوم آنكه زمانى را بايد انتخاب كرد كه ذهن مشغول نبوده و مكان، ساكت و آرام باشد.
                        فوائد و خواص سنگهاى معدنى و گرانقيمت، ص: 2
چهارم آنكه لباس بايد راحت و آزاد باشد و حتى‏الامكان بايد از لباس‏هاى نخى استفاده كرد و براى نتيجه‏گيرى، بهتر است از سنگ‏هايى با قطعات خيلى كوچك استفاده نگردد.
حال براى اين كار، نخست دراز بكشيد، بالشى زير سر و بالشى نيز زير زانوها بگذاريد و در رهايى كامل، سنگ را بر روى موضع مخصوص قرار دهيد. در اين حال، چشم‏ها را ببنديد و نفس‏هاى عميق بكشيد و در هنگام دم، فكر كنيد كه تن درستى و انرژى به بدن شما وارد مى‏شود و در هنگام بازدم تلقين كنيد كه انرژى‏هاى منفى و خستگى‏ها و بيمارى از وجود شما بيرون مى‏رود. در ضمن اين كار، قدرت فكرى خود را متمركز كنيد و به انرژى‏هايى بينديشيد كه از طريق سنگ به شما منتقل مى‏شود. براى استفاده بر روى انتهاى سر بايد سنگ را بر روى سر در حالت خوابيده به طورى كه روى زمين قرار گرفته بگذاريد.
در اين حال ارتعاشات سنگ‏ها در مدت سى دقيقه عمل مى‏كنند و بدن در وضعيت رهايى كامل قرار مى‏گيرد. غالباً براى هر موضع، سنگى مناسب با رنگ آن موضع استفاده مى‏شود. لازم است سنگ‏ها بعد از استعمال براى موضعها مدت زمانى در زير آب و ديگر روش‏هاى ذكر شده تخليه گردند و دوباره نيرو بگيرند، براى نتيجه‏گيرى بهتر، پس از اين كار بدن را با يك تكه سنگ كريستال مى‏توان ماساژ داد به اين صورت كه پاها را از بالا به سمت پايين ماساژ داده و چند بار تكرار كنيد به گونه‏اى كه تمام سطوح پا توسط كريستال لمس شوند. سپس براى ماساژ باسن و شكم بايد آن را دايره‏اى شكل و در جهت عقربه ساعت حركت داد. ماساژ بازوان و دست‏ها از نشانه‏ها به طرف پايين خواهد بود. اين عمل را با ماساژ صورت و سر بايد تمام كرد.
                        سنگ هاى قيمتى‏

اپال‏
خواص و فوايد: تقويت انرژى‏هاى درونى بدن/ تقويت دستگاه گوارش به ويژه كمك به معده در هضم غذا بسيار مؤثر/ كمك به خون‏سازى بدن و تنظيم گردش خون/ مفيد براى درمان سرطان خون/ جذب نيروهاى منفى شخص به خود و تسكين نگرانى و افسردگى/ از سستى و بى‏حالى باز مى‏دارد.
                        فوائد و خواص سنگهاى معدنى و گرانقيمت، ص: 3
الماس‏
خواص و فوايد: آويختن آن مقوى دل، رافع ترس، باعث سرعت تولد طفل، غلبه بر دشمن/ الماس به تقويت مثانه و كليه‏ها كمك مى‏كند/ از به وجود آمدن سنگ كليه و مثانه جلوگيرى مى‏نمايد/ براى از بين بردن بيمارى «عسرالبول» (بند آمدن ادرار) مفيد است/ گذاشتن الماس بر روى شكم سبب رفع بعضى از ناراحتى‏ها و مشكلات دستگاه گوارشى و مسموميت‏ها و تقويت معده و روده‏ها مى‏شود/ همراه داشتن الماس براى زن حامله كه زايمانش نزديك است، مفيد بوده و وضع حمل او را آسان مى‏كند/ استفاده از الماس به ويژه گذاشتن آن بر روى پيشانى براى تقويت اعصاب و درمان بيمارى صرع و رعشه بسيار مفيد، نيرو و انرژى‏دهنده به مغز، تقويت‏كننده قوه حافظه و استعداد، پاك‏كننده انديشه و ذهنيات، دوركننده نيروهاى منفى و انديشه‏هاى فاسد/ 6 ضلعى آن مانع سردرد/ گذاشتن آن بر دندان باعث تسكين درد آن.
آكوامارين‏
خواص و فوايد: استفاده از آكوامارين تقويت سيستم دفاعى بدن به ويژه در برابر آلرژى‏ها و حساسيت‏ها/ ماليدن آكوامارين و نيز گذاردن آن براى ساعاتى در استكان آب و ماليدن آن آب به پوست جهت رفع حساسيت‏هاى پوستى/ گذاشتن سنگ آكوامارين بر روى گلو براى فعال كردن و پاك سازى اين قسمت از انرژى‏هاى منفى و درمان بيمارى‏هاى مجراى تنفسى، برونشيت، ريه‏ها، التهاب حنجره و تقويت تارهاى صوتى/ افزايش‏دهنده قدرت بيان و هوش/ در قديم نيز دريانوردان از اين سنگ استفاده مى‏كرده‏اند و آن را نوعى طلسم براى نگهدارى خود از حوادث دريانوردى مى‏دانسته‏اند.
آميتيست‏
                        فوائد و خواص سنگهاى معدنى و گرانقيمت، ص: 4
خواص و فوايد: جهت تقويت اراده/ حكما عقيده دارند كه استفاده از اين سنگ براى ترك عادات ناپسند بسيار مفيد است. لذا معتادانى كه قصد ترك مواد مخدّر، سيگار و يا مشروبات الكلى را دارند، از اين سنگ استفاده مى‏كنند/ رفع دردهاى ناشى از ميگرن و سردردهاى عصبى، بهبود حمله‏هاى عصبى به ويژه صرع/ آن را زير بالش بگذاريد و بخوابيد جهت رفع بى‏خوابى و كابوس/ آميتيست با رنگ بنفشى كه دارد، ارزش فوق‏العاده‏اى در شفابخشى، خصوصاً در زمينه درمان با رنگ‏ها/ زدودن انرژى منفى و تبديل آن به انرژى‏هاى مثبت/ قرار دادن تكه‏اى از اين سنگ در گوشه‏اى از اتاق يا محل كار خود علاوه بر پراكنده شدن انرژى‏هاى مثبت در فضا و ذهن و روح شما، به تعادل و آرامش دست يافته و از تشويش، اضطراب و هراس، دور مى‏گرديد.
آميترين‏
خواص و فوايد: آميترين بر موضع سر و تنه بدن پيوندى نزديك دارد و مفيد براى تقويت اعصاب و درمان ناراحتى‏هاى عصبى و درمان مشكلات روحى و نيز افسردگى/ براى دارنده آن ايجادكننده شادابى روح و آرامش.
                        توپاز

توپاز طلايى‏
خواص و فوايد: قرار دادن آن بر روى تنه بدن براى رفع بيمارى‏هاى كبدى و پوستى، تقويت غدد فوق كليه و تنظيم آن، تسكين دردهاى ناحيه پشت و ستون فقرات/ اين سنگ متابوليسم بدن را در حال تعادل قرار مى‏دهد و نيز درمان‏كننده افراد خيلى چاق و يا خيلى لاغر/ سبب خلاقيت و خودباورى، شادابى روح و بهتر شدن خلق‏وخو و درمان افسردگى و بى‏خوابى.
                        فوائد و خواص سنگهاى معدنى و گرانقيمت، ص: 5
توپاز آبى‏
خواص و فوايد: آرام‏بخش و الهام‏بخش و فوايد خوب براى هنرمندان خلاق/ گذاشتن توپاز آبى بر روى گلو سبب تقويت صدا و رفع گرفتگى آن و التهابات گلو/ گذاشتن آن بر روى سر، تقويت‏كننده غدّه هيپوفيز و اعصاب و كمك به درمان سردردهاى ناشى از عصبى و استرسى.
                        تورمالين‏

تورمالين سبز
خواص و فوايد: درمان مشكلات قلبى و بيمارى‏هاى خونى، متعادل‏كننده عواطف، به فراموش سپردن آسيب‏هاى گذشته و كمك به شروعى دوباره، آسايش‏دهنده و تقويت‏كننده اعصاب خسته، رفع افسردگى و بى‏خوابى، تقويت و تمركز اعصاب، كاهش استرس و ترس.
تورمالين صورتى‏
خواص و فوايد: براى تقويت قلب و فعال كردن سيستم ايمنى بدن/ وجود يك تكه از اين سنگ در محيط خانه سبب نزديك‏تر شدن ارتباط اعضاى خانواده با يكديگر/ رفع افكار و نيروهاى منفى در ارتباط با زندگى مشترك، برانگيزاننده شور، شادى و اشتياق به زندگى در هر يك از افراد/ اين سنگ به دليل تعادل بخشيدن به مركز قلب و آرامش عميقى كه در شخص ايجاد مى‏كند، مفيد براى بيماران روحى.
تورمالين آبى:
خواص و فوايد: گذاشتن آن بر روى گلو، سبب تقويت رويه‏ها و حنجره و تنظيم غدد هورمونى به ويژه غده تيروئيد و غده تيموس/ داراى قدرت سردكنندگى و درمان التهاب و سوختگى.
                        فوائد و خواص سنگهاى معدنى و گرانقيمت، ص: 6
تورمالين سياه‏
خواص و فوايد: براى تقويت قلب، باز شدن گرفتگى عروق، فعال كردن دستگاه گردش خون و تنظيم سيستم خون‏سازى بدن/ از سنگ‏هاى پشتيبان قدرتمند در برابر انرژى‏هاى منفى ديگران، دفع چشم زخم/ برگرداننده انرژى‏هاى منفى وسايل الكتريكى و تشعشع‏دار.
                        جاسپ‏

جاسپ سبز
خواص و فوايد: اين سنگ با قلب در تماس است/ مفيد براى خون‏سازى، تقويت‏كننده سيستم ايمنى بدن و رفع آلرژى و حساسيت‏ها.
جاسپ قرمز
خواص و فوايد: انرژى بسيار دارد و مفيد براى درمان مشكلات جنسى و تقويت قوه باردارى و زايمان آسان، تقويت‏كننده كبد و طحال.
چشم گربه‏اى‏
خواص و فوايد: شادى‏آور، ايجاد اطمينان خاطر و آرامش به انسان/ نوعى ضد طلسم، محافظكننده در برابر امواج منفى به ويژه چشم زخم.
زبرجد
خواص و فوايد: آويختن آن جهت صرع و آسان‏كننده زايمان، قطع باه/ گذاشتن اين سنگ بر روى قلب در هر روز جهت رفع ناراحتى‏هاى قلبى و جلوگيرى از لخته شدن خون، رفع غم و افسردگى ناشى از آن و نفرت و حسادت از دل و روح، ايجادكننده روحى لطيف و بخشايشگر/ تقويت‏كننده دستگاه هاضمه بدن به ويژه هضم غذا و رفع يبوست و نيز سم‏زدايى از كبد/ رفع‏
                        فوائد و خواص سنگهاى معدنى و گرانقيمت، ص: 7
بيمارى‏هاى پوستى به ويژه اگزما، اكنه و جوش‏هاى صورت؛ براى اينكار تكّه‏اى از زبرجد را براى چند ساعتى در آب بگذارند و آب را بر روى پوست‏هاى حساس بماليد/ خوردن آن جهت قطع خونريزى، تقويت بينايى، رفع جذام/ مصلح آن: عسل. گويند آشاميدن شراب در ظرف زبرجد مست نمى‏گرداند.
زمرّد
خواص و فوايد: شادى‏آور، پرانرِژى، تقويت حرارت غريزى و روح قلب و مغز و كبد و معده، رفع صرع و غم، خفقان، جذام، ذات‏الريه، خونريزى، اسهال، سم، يرقان، خردكننده سنگ كليه و مثانه/ كشيدن آن به چشم جهت تقويت چشم/ انگشترى آن جهت منع صرع و اگر ركاب آن انگشترى از طلا باشد براى رفع طاعون/ استفاده از اين سنگ براى جلوگيرى از مبتلا شدن به بيمارى صرع، به ويژه براى كسانى كه زمينه ارثى اين بيمارى در آنها وجود دارد. اما براى كسانى كه به بيمارى صرع مبتلا شده‏اند، چندان كارساز نيست/ قرار دادن زمرد بر روى سر براى درمان بيمارى پاركينسون؛ زيرا براى برقرارى تعادل در سيستم عصبى بسيار اهميت دارد و علاوه بر جلوگيرى از حمله‏هاى عصبى، دردهاى عصبى را نيز مى‏كاهد/ آويختن زمرد بر گردن و همچنين گذاشتن آن بر روى قلب در درمان گرفتگى رگ‏ها و بيمارى‏هاى خونى و نيز درمان ضعف عضلات قلبى و تپش قلب و تقويت آن و مفيد بودن براى دستگاه گوارش/ گذاشتن آن بر روى تنه بدن جهت پاك كردن و فعال كردن مجارى كيسه صفرا و تقويت‏كننده معده و درمان زخم معده/ براى درمان خونريزى داخلى به ويژه اسهال خونى/ نگاه به آن براى زياد كردن نور چشم و آب زمرد جهت بهبود بيمارى‏هاى چشمى/ همراه داشتن اين سنگ براى زنان حامله مفيد/ بستن زمرد بر ران زن حامله در هنگام زايمان، جهت آسان كردن زايمان/ داراى دو نيروى انرژى‏بخش و آرام‏بخش، تسكين و درمان دردهاى ناحيه ستون فقرات و عضلات، با گذاشتن مستقيم سنگ زمرد بر قسمت‏هاى دردناك و ماساژ با آن.
زيركُن‏
                        فوائد و خواص سنگهاى معدنى و گرانقيمت، ص: 8
خواص و فوايد: مفيد براى سلامتى انسان به ويژه درمان آلرژى‏هاى پوستى و ناراحتى‏هاى ريوى/ تسكين دردهاى ناشى از مرض نقرس/ سبب فعاليت كبد و طحال و غدّه پانكراس/ ايجاد تعادل و آرامش به روحيه شخص و كاهش از افراطگرايى‏هاى روحى و روانى.
سنگ ماه‏
خواص و فوايد: جهت تحريك احساسات و عواطف/ استفاده از آن براى افراد داراى روحيه خشك و سرد/ استفاده از آن به ويژه خانم‏ها براى تقويت غدد هورمونى و ترشحى و تنظيم و متعادل كردن آنها؛ لذا در هنگام اختلالات هورمونى و كم‏كارى يا پركارى غدد بدن هم چون هيپوفيز، تيروئيد و پانكراس از اين سنگ مى‏توان استفاده نمود و آن را بر روى موضع مخصوص نزديك اين غدد گذاشت/ به گردن آويختن اين سنگ جهت جلوگيرى از حمله‏هاى عصبى نظير صرع، ميگرن و جنون.
سيترين‏
خواص و فوايد: تقويت‏كننده دستگاه گوارش و روده‏ها، دفع سموم بدن، تنظيم متابوليسم بدن، درمان يبوست و بيمارى ديابت/ همراه داشتن آن نيز براى كسانى كه دچار افسردگى و عصبانيت مى‏شوند و يا ميل به خودكشى داشته و تعادل روحى ندارند، مفيد و سبب تقويت اعصاب آنها.
عقيق‏
خواص و فوايد: خوردن دو دانگ ساييده شده آن به تنهايى يا با آب سيب جهت تقويت دل، رفع خفقان، رفع گرفتگى كبد و طحال/ كشيدن آن به چشم جهت تقويت بينايى/ پاشيدن سوخته آن به بن دندان جهت تقويت دندان لق، تقويت لثه، منع خونريزى از بُن دندان، جلاى چرك آن/ پوشيدن انگشترى آن رافع خفقان و باعث هيبت در نگاه دشمن و استجابت دعاها و امنيت از درد سينه/ از ديرباز، قبايل و ملل كهن جهان، عقيق را سنگ مقدسى مى‏دانسته‏اند و آن را از خود دور نمى‏كرده‏اند/
                        فوائد و خواص سنگهاى معدنى و گرانقيمت، ص: 9
آن را حرز و حامى انسان در مقابل بلايا و حوادث به ويژه در جنگ‏ها مى‏شمارند/ مفيد براى افزايش درآمد و رونق كسب و كار و آسان شدن كارها و جلوگيرى از خونريزى‏هاى شديد، به ويژه براى زنان/ تقويت نقاط مختلف بدن و برقرارى تعادل و هماهنگى در آنها/ داراى انرژى فراوان و علاوه بر زدودن انرژى‏هاى منفى از محيط، سبب پاك سازى هاله از انرژى‏هاى منفى/ ايجاد تعالى روح و شادابى و آرامش آن و برطرف شدن غم و ناراحتى‏هاى روحى/ مضر: كليه مصلح آن: كتيرا.
فيروزه‏
خواص و فوايد: كشيدن آن به چشم جهت رفع رطوبت‏هاى چشم و قرمزى آن، تقويت بنيايى، رفع شب‏كورى، ضربه و ورم آن/ با عسل جهت سر درد، طحال، خرد كردن سنگ كليه و مثانه/ يك درم آن با آب جهت سموم و يك سوم درم آن جهت عقرب گزيدگى/ نگاه به فيروزه جهت تقويت چشم/ گذاشتن فيروزه بر روى گلو براى درمان گلو درد، تقويت تارهاى صوتى و درمان بيمارى‏هاى ريوى و تنفسى مؤثر، تقويت قلب، درمان افسردگى‏هاى روحى و روانى و همچنين ناراحتى‏هاى عصبى و باعث آرامش/ استفاده از انگشتر و يا گردن بندى از آن، براى دور كردن انرژى‏هاى منفى به ويژه چشم زخم و آثار آن/ اين سنگ مانند عقيق، حرز بسيار مهمى در برابر حوادث و بلايا و براى آسان شدن كارها و رونق در كسب و كار/ انگشت كردن آن تقويت‏كننده قلب، مانع ترس، باعث غلبه بر دشمن، دارنده آن در امان ماندن از غرق شدن در آب و برخورد صاعقه با آن/ نگاه كردن به آن باعث تقويت نور چشم/ مضر: كليه مصلح آن: كتيرا.
كريستال (بلور)
خواص و فوايد: معصومان (ع) از بلور به نيكى نام آورده‏اند و سنگ‏شناسان فوايد فراوانى را براى آن ذكر كرده‏اند/ درمان بيمارى‏هاى غده تيروئيد و تسكين دردهاى عضلانى و ناحيه ستون فقرات/ نگاه كردن به آن جهت تقويت چشم و درمان بيمارى‏هاى چشمى/ داراى انرژى مثبت قوى دارد و دور كننده انرژى‏هاى منفى از محيط اطراف، سبب آرامش و تعادل روح و تقويت اعصاب.
                        فوائد و خواص سنگهاى معدنى و گرانقيمت، ص: 10
                        كوارتز

كوارتز دودى‏
خواص و فوايد: سبب تقويت ماهيچه‏ها و عضلات بدن، رفع انقباض و گرفتگى آنها، نيروبخش به رباطها و زانوها/ سنگى درد زداست جهت تسكين دردهاى كمر و عضلات/ همراه داشتن كوارتز دودى براى كسانى كه اندامى ضعيف دارند، مناسب است، چرا كه با انرژى مثبت فراوانى كه انتقال مى‏دهد، سبب تقويت قواى بدن آنها مى‏شود/ استفاده از آن براى افراد مبتلا به منفى‏بافى و افسردگى/ همراه داشتن آن، در طول روز مناسب براى افزايش اراده و قدرت تصميم‏گيرى مناسب و سپر محافظى در برابر نيروهاى منفى و تشعشعات.
كوارتز آبى‏
خواص و فوايد: سبب تقويت سيستم ايمنى بدن به ويژه در برابر اشعه‏هاى مضر؛ لذا مناسب براى قرار دادن آن در كنار تلويزيون و كامپيوتر/ قرار دادن آن بر روى گلو جهت تقويت حنجره و ريه‏ها/ استفاده از آن براى دفع افسردگى و دلتنگى به ويژه براى افراد در غربت.
كوارتز صورتى‏
خواص و فوايد: با انرژى فراوانى كه از خود مى‏پراكند مفيد براى تقويت قلب، پايين آوردن فشار خون و تنظيم دستگاه گردش خون، بازكننده گرفتگى رگ‏ها و درمان بيمارى‏هاى قلب و سرطان خون/ درمان مشكلات نازايى و تقويت قوه بارورى هر يك از جنسيت‏ها/ افراد مبتلا به بى‏خوابى و آشفتگى روحى در هنگام استراحت، بر روى زمين دراز كشيده و كوارتز صورتى را در دست بگيرند و به راحتى استراحت كنند/ همراه داشتن اين سنگ، براى رفع افسردگى و نگرانى‏هاى درونى و درمان فشارهاى روحى وارد شده/ همراه داشتن آن توسط اشخاص داراى روحيه خشك، سرد و بى‏احساس جهت افزايش روحيه، محبت، دوست داشتن و عشق‏ورزى.
                        فوائد و خواص سنگهاى معدنى و گرانقيمت، ص: 11
كوارتز شيرى (شفاف)
خواص و فوايد: قرار دادن آن در هر جاى بدن براى افزايش انرژى آن قسمت؛ لذا مناسب براى رفع خستگى و ترميم و بازيابى قوا/ تقويت‏كننده سيستم عصبى بدن، تنظيم‏كننده و فعال‏كننده غدد و هورمون‏ها/ روميان نيز در گذشته براى كاهش تب، درد و ورم از آن استفاده مى‏كرده‏اند به طورى كه هنگام تب قطعه‏اى كوارتز را روى زبان بيمارى مى‏گذاشته‏اند/ گذاشتن قطعه‏اى از كوارتز شيرى در محل كار و خانه علاوه بر دفع نيروهاى منفى از محيط سبب ايجاد تعادل روح و تحرك و پرانرژى شدن بدن.
كهربا
خواص و فوايد: جهت افزايش سوخت‏وساز بدن، درمان آلرژى‏ها و نارحتى‏هاى پوستى/ مالش آن بر روى نقاط دردناك نواحى پشت و مفاصل و نقاطى كه ورم آن تازه و گرم است داراى تأثير مفيد/ بهترين علاج براى بند آوردن خونريزى و تقويت معده/ كهربا داراى ارتعاشات مغناطيسى فراوان و قوى بوده لذا مفيد براى درمان بيمارى‏هاى عصبى به ويژه ميگرن و تعادل بخش‏هاى مختلف مغز.
لاپيش- لازولى (لاجورد)
خواص و فوايد: گذاشتن اين سنگ بر روى گلو براى رفع گرفتگى سينه و گلو، تقويت تارهاى صوتى، درمان تيروئيد و بيمارى‏هاى تنفسى نظير برونشيت، آرامش‏بخش، درمان عصبانيت، استرس، هيجان، رفع بى‏خوابى/ به همراه داشتن لاجورد جهت رفع صرع/ گذاشن آن بر محل دردناك، براى تقويت سيستم عصبى و تسكين درد.
لعل‏
                        فوائد و خواص سنگهاى معدنى و گرانقيمت، ص: 12
خواص و فوايد: قرار دادن آن بر روى قلب براى درمان بيمارى‏هاى خونى، تنظيم فشار خون و جلوگيرى از خونريزى شديد/ قرار دادن آن بر روى مفاصل و ستون فقرات، براى تقويت و درمان آنها/ استفاده از آن بر روى ستون فقرات، جهت افزايش سيستم ايمنى و سطوح انرژى درونى و افزايش انرژى حيات، دوركننده غم و غصه و خواب‏هاى پريشان و پديدآورنده عشق و شور به زندگى در انسان.
مالاكيت‏
خواص و فوايد: درمان اختلالات و ناراحتى‏هاى قاعدگى زنان و درمان نازايى، زداننده سم از بدن، دفع بيمارى و عفونت، مفيد براى نقاط دردناك و ضرب‏ديده و عضلات منقبض/ نيروبخش به زنان حامله و آسان‏كننده زايمان؛ به همين دليل در قرون وسطا به سنگ قابله مشهور بوده است/ دوركننده انرژى‏هاى منفى درونى و بيرونى از شخص و پديدآورنده روح اميد و نشاط زندگى در او.
مرجان سرخ‏
خواص و فوايد: استفاده از آن به صورت گردن‏بند يا دست‏بند، براى درمان تقويت قلب و تنظيم و فعال كردن سيستم خون‏سازى بدن/ مؤثر براى افراد داراى بيمارى‏هاى كم‏خونى، فشار خون پايين و نيز مبتلا به بيمارى‏هاى زنانه و نازايى/ قرار دادن آن بر روى ناحيه شكم، جهت افزايش انرژى حيات بدن و تنظيم و فعال‏كننده متابوليسم بدن، تقويت‏كننده معده و دستگاه گوارش/ بر گردن آويختن آن براى باطل كردن اثر سحر و دفع چشم زخم و آثار آن.
مرواريد (لؤلؤ)
خواص و فوايد: خوردن ساييده آن جهت تقويت اعضاى داخلى، قطع خونريزى، وسواس، جنون، بوى بد دهان، انواع خفقان، ترس، غم، امراض قلب، ضعف معده گرم، كبد، كليه، دفع يرقان، اسهال خونى و خون بواسير و حيض/ كشيدن آب محلول آن بر چشم جهت رفع تاريكى بينايى،
                        فوائد و خواص سنگهاى معدنى و گرانقيمت، ص: 13
تقويت آن و افزايش نور آن/ پاشيدن آن به بن دندان، مقوى لثه و پاك‏كننده چرك دندان/ شياف آن به مهبل آن مانع حامله شدن/ آويختن آن جهت تقويت دل/ در دهان نگه داشتن جهت درمان جذام و رفع غم/ مؤثر براى تقويت معده و روده‏ها و درمان زخم معده، رفع كمبود كلسيم/ مرواريد شادى‏آور و سبب لطافت قلب و روح و رفع اندوه و ضعف روحيه/ مضر: مثانه مصلح آن: بُسد.
هماتيت‏
خواص و فوايد: تقويت عمل قلب، تنظيم‏كننده و فعال‏كننده گردش خون، درمان بيمارى‏هاى خونى، فشار خون، ناراحتى‏هاى انسداد رگ‏ها؛ چون خون را صاف و رقيق، اثر فوق‏العاده‏اى در درمان كم خونى و خون‏ساز، جلوگيرى از خونريزى‏هاى داخلى و قطع خونريزى و بهبود جراحات، تسكين دردهاى آرتروز و انقباضات ماهيچه‏اى، دفع سحر و خنثى‏كننده اثر آن/ جهت محافظت از جانوران موذى و حفظ از خطرها به ويژه در جنگ.
                        ياقوت‏

ياقوت قرمز
خواص و فوايد: خوردن يك درهم آن جهت رفع صرع، وسواس، خفقان، طاعون، قطع خونريزى، دفع سم‏ها، تصفيه خون، حفظ حرارت غريزى/ انگشتر آن جهت برآورده شدن حاجت‏ها، رفع ضرر صاعقه و طاعون/ در دهان نگه داشتن آن جهت رفع بدبويى، تسكين عطش، تقويت دل، نشاط/ درمان بيماران قلبى و مبتلايان به سرطان خون و عامل تصفيه و تنظيم فشار خون/ آويختن سنگ ياقوت بر گردن، مانع لخته شدن خون در بدن و جلوگيرى‏كننده از سكته/ درمان ناتوانى‏هاى جنسى و درمان نابارورى و دردهاى قاعدگى، آسان شدن زايمان زنان/ همراه داشتن آن جهت مبتلا نشدن به بيمارى‏هاى ويروسى خطرناك و واگيردار به ويژه طاعون/ كسى كه آن را هميشه با خود داشته باشد در چشم مردم با هيبت و شكوه جلوه‏گر مى‏شود و كسب و درآمدش رونق مى‏گيرد.
                        فوائد و خواص سنگهاى معدنى و گرانقيمت، ص: 14
ياقوت زرد
خواص و فوايد: تنظيم متابوليسم بدن و تقويت دستگاه گوارش به ويژه روده‏ها، پاك‏كننده بدن از سموم و رفع ناراحتى‏هاى كبد و كيسه صفرا/ كاهش‏دهنده خستگى‏هاى روحى و افزايش‏دهنده نشاط روح، مفيد براى كسانى كه خواب‏هاى پريشان و كابوس مى‏بينند.
ياقوت كبود
خواص و فوايد: جهت تقويت اعصاب بدن، درمان بيمارى‏هاى صرع، رعشه، سردردهاى عصبى و ميگرن، سرگيجه و بى‏خوابى/ سنگ مفيدى براى تسكين دردهاى روماتيسمى و مفصلى، دردهاى جراحتى و نقرس/ شستن پوست با آب ياقوت كبود و نيز مالش آن بر روى پوست براى رفع جوش‏هاى صورت و حساسيت‏هاى پوستى/ درمان تيروئيد، بيمارى‏هاى لوزه‏ها و تقويت تارهاى صوتى.
يشم‏
خواص و فوايد: برگردن آويختن آن به طورى كه در برابر معده قرار گيرد جهت تقويت معده و درمان ناراحتى‏هاى معده و دستگاه گوارش/ درمان ضعف و التهاب كليه و سنگ كليه و نيز سبب تنظيم سوخت‏وساز بدن و تعادل بدن، تقويت قلب و دستگاه گردش خون و درمان مشكلات قلبى/ به عنوان سنگ حامى و حرز به كار مى‏رود. به همراه داشتن يشم و يا قرار دادن آن در محل كار يا گوشه‏اى از اتاق، جهت دور كردن نيروهاى منفى از آن محيط و ايجادكننده شادى و آرامش خاص به روح.
                        سنگ‏هاى معمولى‏

                        فوائد و خواص سنگهاى معدنى و گرانقيمت، ص: 15
آهك‏
فوايد: 10 گرم آهك طبى را در يك ليتر آب مخلوط كنيد و كمى هم آبليموى تازه به آن اضافه نماييد و روزى يك فنجان بنوشيد جهت درمان نرمى استخوان يا راشتيسم/ هر روز صبح به اندازه دو عدد نخود، آهك طبى را با يك ليوان شير مخلوط كنيد و با عسل شيرين نموده بنوشيد براى رفع ويار زن باردار/ ماليدن تصفيه شده آن با مخلوط روغن زيتون به موضع جهت درمان سالك/ پودر آب نديده آن را با زرنيخ قرمز كوبيده مخلوط كنيد و هر روز مقدار كمى از آن را خيس كرده، روى محل قرار دهيد. براى رفع زگيل/ روزى يك مرتبه روى مقدارى آهك آب نديده آب بريزيد، پاى خود را لخت كرده و روى بخار آن نگه داريد. از عرق پا جلوگيرى مى‏كند.
آهن ربا
فوايد: ساييدن آن به عضو جهت رفع مضرت زخم‏هاى آهن‏آلات، التيام زخم‏ها/ نگاه داشتن آن در دست رفع‏كننده كزاز در دست و پا/ آويختن آن به طرف چپ جهت سختى زايمان و درد زاييدن/ گويند اگر حايض آن را مَس كند اثر حيض از آن زايل مى‏شود.
ارزير
فوايد: كشيدن آن به چشم جهت قطع سرخى چشم و آبريزش/ بستن آن بر كمر جهت تسكين شهوت جماع/ اگر بر روغن چرب كنيد تا زمانى كه زنگ بردارد و آن را بر هر آهنى بمالند هرگز زنگ نزند/ پوشيدن انگشترى آن موجب لاغرى بدن/ اگر بر درخت ميوه‏دار آويزان كنيد مانع ريختن ميوه آن شود/ مضر: آشاميدن آن كشنده.
بَرواق‏
فوايد: ساييدن آن به عضو جهت التيام زخم/ انگشترى آن باعث ايمنى از غرق شدن/ آن را در پارچه با سنگ چخماق پيچيده و در زير سر بگذاريد و بخوابيد باعث ديدن خواب حوادثى كه در آن روز پديد آيد.
بُسد
                        فوائد و خواص سنگهاى معدنى و گرانقيمت، ص: 16
فوايد: دفع وسواس و جنون و صرع و ضعف معده، كاهش دهنده اشتها، رفع سنگ مثانه و كليه، قطع خونريزى و اسهال خونى/ نوشيدن نيم مثقال آن با صمغ عربى يا سفيده تخم‏مرغ با آب سرد جهت قطع خونريزى داخلى و كاهش‏دهنده خونى كه در دل منجمد شده باشد/ ساييدن آن به بدن جهت رفع گوشت زايد زخم‏ها و رفع آثار آن، تقويت دندان و از بين بردن زردى آن/ كشيدن آن به چشم يا شستن آن جهت تقويت چشم/ چكاندن آن با روغن بلسان در گوش جهت سنگينى شنوايى و كرى/ مضر: كليه مصلح آن: كتيرا/ اگر طلا و نقره را از هر يك 3 درهم ذوب كرده و بسد را در آن نصب كنند دارنده اين انگشتر را هرگز غمى نرسد و از چشم زخم بد ايمن باشد.
پادزهر معدنى‏
فوايد: هر كس را كه زهر داده باشند يا جانورى او را گزيده باشد مقدار يك دانگ پادزهر سوده به او دهيد، زهر با عرق و چرك از او بيرون آيد/ خوردن آن موافق جميع امزجه، دافع سموم، مقوى همه قوا و ارواح و حفظ آنها، مانع ضرر هواى وبا، مانع تعفن اخلاط و ازاله سمّيت آنها، تقويت اعصاب و باه/ افلاطون در جامع الخواص آورده با آن سم را جذب مى‏نمايد و شريانات و ساير عروق بدن را از آن پاك مى‏سازد و خوردن آن پس از ورود هر سم در بدن و پيش از انتشار آن را به ترشح دفع مى‏نمايد/ ارسطو: اگر با نوع اعلاى آن انگشتر ساخته و آن را در طعامى مسموم كنند آن را ضعيف گرداند و اگر آن را در دهان مسموم گذارند و بمكد وى را نافع است/ گفته‏اند اگر نوع سفيد آن را ساييده و جهت سموم بخورند زهر را به طريق عرق دفع نمايد/ ماليدن آن بر موضع درد به خاطر ضربه مفيد براى رفع درد و منع تورم آن نمايد.
جَبْسين (سنگ گچ)
فوايد: ماليدن آن با سركه جهت التيام زخم‏ها و قطع‏كننده خون جارى از اعضا/ ماليدن آن با سفيده تخم‏مرغ جهت درمان چشم خونى و با گشنيز جهت رفع باد سرخ/ با روغن زيتون و اندكى بوره و شب يمانى ساييده و بر لباس‏ها و فرش‏ها بماليد باعث از بين رفتن چرك و چربى آن.
چهار چخماق‏
                        فوائد و خواص سنگهاى معدنى و گرانقيمت، ص: 17
فوايد: ماليدن ساييده آن جهت خنازير/ آويختن آن در حين ولادت بر ران زنان باعث سهولت زايش مى‏شود ولى بعد از زايش بايد به سرعت باز نمود.
حجر القبطى‏
فوايد: قطع‏كننده خونريزى خارجى و داخلى/ ماليدن آن با موم روغن جهت التيام زخم‏ها/ فرزجه آن جهت قطع ريزش حيض و رفع بدبويى رحم.
حجرالبقر
سنگى است كه در زهره گاو به وجود مى‏آيد به مقدار زرده تخم‏مرغ و زردتر از آن.
فوايد: جهت يرقان/ كشيدن آن به چشم جهت رفع سفيدى چشم و تقويت ديدگان، رفع آثار بواسير، التيام زخم‏ها/ انفيه به مقدار يك عدس آن با آب چغندر جهت ريزش آب در چشم.
حجراليهود
فوايد: آن را بسيار نرم بساييد بعد با روغن بادام شيرين مخلوط كرده و بخوريد جهت رفع سنگ كليه و مثانه/ خوردن آن مانع توليد سنگ و دفع‏كننده خون منجمد در مثانه/ ماليدن آن بر ابرو جهت رويانيدن موى آن و التيام زخم‏ها/ مضر: جگر مصلح آن: صمغ، سفوفات.
زاك سفيد
فوايد: مصرف آن براى قطع خونريزى زخم‏ها و رفع گوشت زايد/ پاشيدن آن با فوفل به بن دندان جهت دندان درد، تقويت لثه، استحكام دندان لق/ ماليدن آن با برگ آس جهت رفع بدبويى زير بغل و عرق آن/ پاشيدن آب محلول آن جهت درمان سوختگى آتش و منع آبله آن/ مضر: ريه مصلح آن: آشاميدن شير تازه دوشيده، روغن گاو و شكر، قى كردن، ميوه تازه.
سرب‏
فوايد: ماليدن آن با روغن گل و آب بارتنگ و آب گشنيز جهت سرطان، كاهش ورم‏ها و درد مفاصل/ آن را بر دست بماليد تا سياهى آن بر كف دست بماند سپس آن را با آب بشوييد و بر چشم درد و
                        فوائد و خواص سنگهاى معدنى و گرانقيمت، ص: 18
جرب و سوزش چشم ماليدن فوراً تسكين دهد/ ساييدن آن جهت بهبود زخم‏ها و التيام آنها، قطع خويريزى/ بستن مقدار 35 گرم آن بر كمر جهت منع احتلام.
سنبادج (سنگ سنباده)
فوايد: پاشيدن آن به بن دندان جهت جلاى دندان بسيار مؤثر/ ماليدن آن به عضو براى كاهش ورم‏ها، برآمدگى پوست، مسكّن التهاب/ با سفيده تخم‏مرغ جهت سوختگى آتش و با موم جهت بواسير/ ساييدن سوخته آن بر عضو جهت قطع خونريزى و التيام قروح مزمن/ مضر: عصب مصلح آن: زعفران.
كارد
با آن كارد و شمشير تيز كنند و بهترين آن سرخ و سياه.
فوايد: منع بزرگ شدن پستان و خصيه/ سبز زيتونى آن جهت سوختگى آتش و سفيدى چشم/ با قيروطى جهت سرطان، التيام زخم‏هاى عصب و درد آن/ ساييدن سرخ آن بر موضع جهت التيام سوختگى آتش.
لاجورد
فوايد: خوردن آن، صاف‏كننده خلطها از كدرها، دفع‏كننده غم و وحشت، مقوى قلب، درمان ماليخوليا و وسواس/ كشيدن آن بر چشم جهت منع ريختن مژه‏ها و تقويت و رويانيدن مژه‏ها/ فرزجه نيم درم آن با يك درم روغن زيتون جهت حفظ جنين از سقط/ ماليدن آن با سركه جهت مجعد كردن مو/ مضر: دهانه معده مصلح آن: مصطكى، كتيرا.
مرداسنگ‏
فوايد: خوردن آن جهت رفع گوشت فاسد زايد، روياننده گوشت، التيام‏دهنده زخم‏هاى عميق/ آن را در سركه اندازيد آن را شيرين نمايد/ ماليدن سفيد كرده آن براى رفع آثار خارش، سوختگى آتش و آب داغ، دفع بدبويى عرق.
مرمر
                        فوائد و خواص سنگهاى معدنى و گرانقيمت، ص: 19
فوايد: كشيدن سوخته آن به دندان جهت تقويت لثه/ ماليدن آن با راتينج و زفت جهت كاهش ورم‏ها/ با موم روغن جهت درد دهانه معده/ ساييدن خام آن به موضع جهت سوختگى آتش. «1»
__________________________________________________
 (1). مخزن الادويه اسرار گياهان دارويى سنگها وخواص اعجاب انگيز- مولف: عقيلى خراسانى- حاجى شريف- احمد- ابطحى موحد- ناشر: شركت باورداران- حافظ نوين- عطر ع

[ دوشنبه سی ام مرداد ۱۳۹۱ ] [ 8:49 ] [ سیدمسعودموسوی الریحانی ]
.: Weblog Themes By MihanSkin :.

درباره وبلاگ

این وب سایت برای بیان مسائل طبی ساخته شده است.لذاازبینندگان این وب سایت درخواست می شود که اگردراین زمینه سؤالی داشتندآن راازطریق یاهو مسنجر چت masodmosavi88@yahoo.com ویادرمواقع ضروری باشماره 09308252800 بصورت واتساپ ویاباسامانه پیامکی30001220759866 بامادرمیان بگذارندوجواب آن رابصورت خصوصی دریافت کنند
امکانات وب

چاپ این صفحه

/a>

blockquote>

کد آهنگ براي وبلاگ
دانلود آهنگ جدید